Dětský den v Lužkovicích 2014 slovem i obrazem
Poslední červnovou sobotu patří areál fotbalového hřiště v Lužkovicích už tradičně dětem.
Místní fotbalisté, spolu se spoustou dobrovolných nadšenců, pro ně opět připravili oslavy konce školního roku, začátku prázdnin a léta - Dětský den! No a stejně jako v loňském roce i díky více než osmdesátce skutečných pohádkových postav a postaviček, dostal i letos dětský den nový rozměr. Děti nezůstaly jenom na hřišti a před tribunou, ale za doprovodu svých rodičů putovaly po téměř dvoukilometrové pohádkové cestě. Tady se setkaly s královskou rodinou, s kočičkou si vyzkoušely, jak praly na valše prádlo jejich prababičky, Rumcajsovi pomohly nařezat dřevo na zimu, u Perníkové chaloupky se proletěly na koštěti a Jeníček se s nimi podělil o naloupaný perníček. Prošly kolem sposty postaviček z pohádek z dávných časů, různých čertů, víl a vodníků i rytířů, ale i mezi postavami z pohádek z doby velice nedávné. Na svém putování tak potkaly i Asterixe s Obelixem a jen o vlásek unikly ze spárů pirátů z Karibiku, v čele s Jackem Sparrowem. Ti měli s sebou i pirátské tesáky, lana, oprátku na ráhně, ale jistě i nezbytnou butylku s rumem a děti tak poznaly, že život piráta není žádná legrace. Pat a Mat potom děti naučili, jak správně natírat dřevěný plot a zatloukat hřebíky.

Byla to krásná procházka. Sluníčko svítilo na cestu všem a kdo si zapoměl vzít do uzlíčku buchty, nelitoval. Po cestě si vysloužil nějakou tu dobrotu a pitíčko a na hřišti pak na všechny čekalo další občerstvení, ať už z udírny, nebo na grilu.

Nemůžeme tady vyjmenovat všechny, komu patří naše poděkování za jejich vystoupení ve scénkách z pohádkového světa. Za všechny ale musíme určitě uvést jména hlavních organizátorek - Jarky Matlachové, (která m.j. ještě napekla na perníkovou chaloupku k osmi stovkám perníčků, aby je nezdárný "Jeníček" pak rozdal dětem) a Terezce Kotasové.

Ale to nebylo všechno. Na hřišti se pak mohly děti svézt na koních, vyzkoušet si, jaký je to pocit, sedět na terénní čtyřkolce s Martinem Liškou a jeho kamarádem a prohlédli si závodní Rally auta.

Zatleskali jsme i vystoupení dětí z místní mateřské školy, cvičení aerobiku, zaspívaly nám děti Kollerovy s maminkou. A pak už patřila plocha hřiště psům a pejskům. Myslím, že tolik jsme jich na něm pohromadě ještě neviděli. Od těch malých, kteří se nám ukázali se svými lidskými kamarády, ale hlavně kamarádkami, co jsou to soutěže agility, až po ty velké, pomocníky policie, kteří předvedli ukázky výcviku a zadržení pachatele. Závěr patřil tentokrát malým hasičům ze Želechovic, kteří při svém útoku pokropili nejenom trávník, ale zchladili některé děti i s rodiči. Kvůli velkým větrným poryvům se sice děti letos nedočkaly příletu letadla, ale mohly si zatančit se všemi pohádkovými postavami a postavičkami a nebo využít některou z přítomných atrakcí.

No a večer pak patřil dětem odrostlejším a jejich rodičům. S taneční skupinou Kosovci pak na pouťové zábavě tančili až dlouho do noci.

Samozřejmě, že jako jeden z pořadatelů, jsem měl z celého dne radost. Z toho, že nám vyšlo počasí, že jsem viděl kolem spoustu spokojených dětí i jejich rodičů. Ale i z toho, kolik lidí obětovalo opravdu hodně ze svého volného času a pohodlí a přišlo něco udělat pro jiné. A hlavně, že mezi nimi byla spousta těch mladých. Kluků a holek, těch, o kterých si my, řekněme - dříve narození, často myslíme, že umí jenom "čumět do mobilu" a "dělat bordel". Takže jim také děkuju zvlášť.

Vzpomínám si, jak jsem se vždycky těšil na tradiční závody na koloběžkách a tříkolkách, které byly součástí dětského dne více než před padesáti lety. Je to tradice, kterou kdysi založil Staňa Březíků s hokejisty, fotbalisty a sokoly více, než před půl stoletím. Když jsem viděl tu spoustu mladých nadšených lidí, nemám strach, že bychom byli v této tradici poslední.

Díky i vám všem, kteří jste se svými dětmi přišli a svým finančním příspěvkem pořádání této akce podpořili. No a ti, co zůstali doma - tak jste měli smůlu. Ale příští rok - vypněte televize a počítače a přijďte určitě na hřiště v Lužkovicích!

Akce se uskutečnila za finanční podpory Magistrátu města Zlína prostřednictvím KMČ a obce Želechovice nad Dřevnicí.

Text a foto: Jiří Jurčák, Lužkovice, červenec 2014

Chtěl bych tímto poděkovat panu Jiřímu Jurčákovi za materiál na stránky, který mně napsal a poslal mailem včetně fotografií. Jaký však bude obsah stránek Lužkovic záleží hlavně na Vás všech přispěvatelích, kteří v Lužkovicích žijete, či se na místním dění podílíte. Všem předem děkuji.

Radek Knap, webmaster, www.luzkovice.cz
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
Zveřejněno 01.07.2014 v 15:44.