Jaký byl Fašank 2013? Výborný, jako vždy
Letos, v sobotu 9. února, se u nás Lužkovicích uskutečnil už třetí ročník obnovené tradice Fašankového průvodu masek.
Vycházeli jsme v 10 hodin z dílny Libora Jančíka, který nám poskytl laskavý azyl nejen na začátku, ale i po skončení na večerní posezení. Do kroku i do tance medvěda s hospodyněmi nám hráli hoši z Trnkovjanky. V průvodu nechyběly tradiční masky medvěda, ženicha a nevěsty, žida, pohádkových postav – vodníka, včelky Máji, Runcajse, motýlka a těch dalších vtipných – jeptišky, kardinála, lékaře, černošky, cikánky, poběhlice, ošklivé babky kořenářky aj. Počasí bylo sice mrazivé, ale tak akorát fašankové. Kromě nevěsty snad nikomu zima nebylo. Pravda, napomáhal tomu i „tekutý svetr“ – vždy chutná slivovice, kterou sousedé hostili dospělé masky. Nechyběly ani tradiční koblihy, Boží milosti, koláče, koláčky a vůbec jakékoli další pohoštění, kterými jsme byli štědře obdarováváni. Děkujeme za to.

Po skončení průvodu jsme pak ocenili ty z masek, které byly opět nejoriginálnější a v průvodu nepřehlédnutelné. První cenu si odnesli opět Matlachovi za jejich masky dvou jeptišek, černošky a ženicha. Své masky opět dovedly k dokonalosti. O druhou cenu se pak podělil Runcajs (Tomáš Úšela) a ctěný kardinál (Radek Knap). Stejně tak i třetí místo bylo dělené. Tentokrát se mezi sebou o ceny museli podělit – zmrzlá nevěsta, která patrně mírně podcenila oblečení a cenu tak dostala i za obětavost a osobní nasazení. Dělenou oceněnou třetí maskou byla ošklivá babka kořenářka (Pavel Kopec), která v přípravě neponechala nic náhodě. Ani tu hrůznou masku ve své nůši nebo množství rozličných babských svršků.

Za ocenění by však určitě stály i další masky. Některé z nich byly tak dokonalé, že byla radost na nich okem spočinout. Tak snad je to, že odešli bez ceny, neodradí, ale naopak nabudí k ještě větší vynalézavosti, protože překonat rodinu Matlachovu je velkou výzvou pro všechny účastníky. Jednotlivé masky i náladu v průvodu si můžete připomenout z fotografií, které jsou uloženy na:

http://luzkovice.rajce.idnes.cz/Fasank_2013/

nebo na

http://szzl.rajce.idnes.cz/Fasank_Luzkovice_2013/

Závěrem nutno dodat, že i když je naše dědinka malá, její obchůzka je náročná. Každopádně jsme si užili hodně legrace a snad jsme trochu té masopustní radosti přinesli i k Vám, sousedům. Jestli jste chvíli potom postáli na ulici, i poté co už průvod masek odešel, a společně se sousedy chvíli popovídali, ochutnali vzájemně pohoštění, nebo si třeba dali po štamprli, tak je to přesně to, proč Fašankový průvod pořádáme. My jsme určitě byli rádi za každého, který nás přišel pozdravit. Už teď se těšíme na další ročník. Tak zase nashledanou za rok v sobotu 1. března 2014.

Eva Štauderová
Zveřejněno 24.02.2013 v 19:17.