Kraj hledá místo pro mezinárodní letiště - uvažuje o k. ú. Příluky
Vážení občané Lužkovic a okolí, dne 14.5. 2009 vyšel v deníku MFDnes v příloze pro Moravu článek, který čtenáře informuje o možném vybudování mezinárodního helioportu.
Případné vybudování letiště by však mělo velký vliv nejenom na místní část Příluky, ale i na široké okolí. Celý text je uveden níže:

Kraj hledá místo pro letiště velikost textu:14. května 2009 0:00 Hejtmanství musí postavit mezinárodní heliport zejména pro záchranáře. Lidé ho ale nechtějí u domů

Zlín - Město Zlín hledá plochu pro vybudování mezinárodního heliportu. A zatím náráží na odpor lidí.

Nejprve uvažovalo o jeho umístění u malého letiště mezi Štípou a Velíkovou. Dnes je aktuální spíše území Příluk. V obou případech to mezi tamními obyvateli vyvolalo negativní reakce. Lidé se obávají především hluku z létajících vrtulníků.

Mezinárodní heliport má být součástí Integrovaného záchranného systému. A na městu je, aby pro něho našlo vhodné místo. To, jak se ukazuje, nebude jednoduché. „Velíková je bokem, vzdálenost do nemocnice by byla osm kilometrů. Vyhověli bychom sice zákonným požadavkům, ale rozhodně by to nebylo ideální,“ uvedl náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř.

Heliport by využívaly především vrtulníky záchranářů, které by převážely zraněné pacienty. Proto by měl být co možná nejblíže nemocnici. V současné době město proto uvažuje i o Přílukách, konkrétně o části Boněcko. Ta je od zlínské nemocnice vzdálena jen pár set metrů.

Plocha musí být blízko nemocnice „Je to jedna z variant, kterou zvažujeme. Kdyby prošla, museli bychom ale v Přílukách vybudovat nový most,“ řekl Šenkýř.

Obyvatelům Příluk se představa o vybudování heliportu v jejich blízkémokolí vůbec nelíbí. „Jsme zásadně proti. Lidé si tady postavily nové rodinné domy a město jim chce z jedné strany umístit novou cestu, z druhé pak malé letiště,“ řekl Josef Novák ze Sdružení za zdravé Příluky.

Potřeby vymezit plochu pro heliport vzešla ze dvou zásadních dokumentů Zlínského kraje, které se zabývají územním i dopravním rozvojem celého regionu. „Z nich vyplynulo, že by měla být ve městě vymezena plocha pro mezinárodní heliport. A to v katastrálním území Zlín či Příluky, aby to bylo blízko nemocnice,“ uvedl mluvčí zlínského krajského úřadu Patrik Kamas.

Prostorové nároky na heliport jsou ale dost velké. Jde vlastně o malé letiště o rozloze několika desítek tisíc metrů čtverečních, které by mělo být blízko nemocnice a současně šetrné ke svému okolí. „Snažíme se, aby splnil praktické potřeby. Nechceme si jen udělat čárku, že ho máme,“ řekl Šenkýř.

Pokračování na straně C2

Zlínský kraj hledá místo pro letiště

Pokračování ze strany C1

Území pro výstavbu mezinárodního heliportu by mělo být zaneseno do nového územního plánu města, jehož dva návrhy se v současné době projednávají. Platit má nejpozději v roce 2015.

O umístění přistávací plochy lze dnes s určitostí říci jen to, že nebude mezi Velíkovou a Štípou poblíž tamního malého letiště. Obyvatelé těchto dvou městských částí totiž sepsali protestní petici a předali ji radnici. Ta jim vyhověla a od svého záměru odstoupila.

„Rozhodně bych nechtěla, aby nám nad hlavou lítaly vrtulníky. Byla jsem proti,“ uvedla jedna z obyvatelek Štípy, která se pod petici podepsala.

Vedení Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně nemá podle slov její mluvčí o hledání plochy pro heliport žádné informace.

„Nevíme o tom, že se něco takového řeší,“ řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Dodala, že v současné době heliport ve zlínské nemocnici je a funguje dobře. Podle přísných odborných kritérií však nesplňuje podmínky pro mezinárodní provoz.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Autor:
MILAN LIBIGER
Zveřejněno 14.05.2009 v 12:17.