Historie SK Lužkovice 1943 - 1952 - update
Vážení příznivci naší kopané, před nedávnem jsem uveřejnil materiály, které pojednávají o SK Želechovice. V tomto příspěvku bych vás chtěl tentokrát seznámit s materiály o SK Lužkovice.
SK Lužkovice vznikl v době Protektorátu Čechy a Morava přesně 20 června 1943. Jistě stojí za to ocitovati okolnosti vzniku klubu:

20 června 1943 se sešla mládež Lužkovic u cukrárny v Želechovicích, kde se usnesli vyzvati starší občany Lužkovic k založení klubu v Lužkovicích. Pro tuto myšlenku se vyjádřili tito stoupenci sportu: Šimera J., Otepka Stanislav ml., Ševčík Miroslav, Malaník Petr a Josef, Polepil Vladislav, Trunkát, Ušela, Planka, Bobal Miroslav a Jan, Pavela Alois, Machovský Miroslav a Dziedzic Jaroslav.

Většina těchto byla registrována u SK Želechovice a ostatní byli fotbaloví fanoušci tohoto klubu. Vedení SK Želechovice však nedovedlo se postarati o uvolnění hřiště pro své hráče, aby tito mohli kdykoliv ve volných chvílích si zatrenovat a nevěnovalo pozornost oprávněným přáním mládeže tím méně mládeži Lužkovské. U Lužkovských příznivců sportu však mládež našla ihned pochopení a zvláště u pana Otépky Stanislava a Ševčíka Aloise, kteří ihned na příští den za pomoci ostatních příznivců svolali poradu, kde o založení klubu bylo jednáno.


O tom, kde se jednalo si můžete přečíst na tomto odkazu, kde po rozbalení souboru najdete celkem 54 stránek textu s velkým množstvím fotografií, dobových novinových článků i tabulek.

Stáhni na disk-rozbal-prohlížej: SK Lužkovice 1943 - 1952

Kronika končí svůj zápis roku 1952, kdy vzniká společný oddíl kopané Želechovice - Lužkovice. O tom, že vznikl hlavně z pragmatických důvodů, nelze pochybovat. Je vidět, že po předešlé velké vzájemné rivalitě, se oba kluby vlastně potřebovaly, aby přežily a mohly vůbec hrát soutěž.

Věřím, že tyto materiály hlavně občany Lužkovic potěší.

Radek Knap, prosinec 2007, Lužkovice
Zdroj: archiv autora
1.jpg
SK Lužkovice - 1944
2.jpg
Společné foto SK Želechovice a SK Lužkovice (4:1), březen 1943.
1196757537_1945.jpg
SK Lužkovice 1945, tyto a další fotografie najdete na výše uvedeném linku po stažení a rozbalení.
Zveřejněno 03.12.2007 v 22:57.