Fotogalerie z Žehnání kříže v Lužkovicích na návsi
Vážení občané, v roce 2010 byla provedena generální oprava kříže stojícího na návsi. Restaurátorka paní Pavla Hradilová ze Zlína provedla ošetření zvětralých pískovcových dílů a ty, které se rozpadly, nahradila novými.
Tělo Kristovo bylo pozlaceno. Také byl obnoven nátěr kovové ohrádky.

V sobotu 6. října 2012 kříž po opravě požehnal duchovní správce farnosti Želechovice P. Lubomír Vaďura. Tuto akci spolu s ním iniciovalo občanské sdružení Za zdravé Lužkovice (SZZL).

V 16 hodin se na návsi sešli místní občané (a několik obyvatel ze Želechovic a blízkého okolí), muzikanti, pan farář a hasiči, ti u kříže drželi čestnou stráž. Po přivítání panem Bohumilem Bobálem jsme si vyslechli něco z historie kříže a paní Hradilová přidala postřehy z opravy. Potom proběhlo vlastní žehnání. Páter Vaďura v promluvě hovořil o významu kříže pro každého z nás. Obřad provázela dechová hudba.

Závěrem mohli přítomní ochutnat koláčky, ovocný mošt a i něco ostřejšího. Je třeba poděkovat všem, kdo se na průběhu celé slavnosti podíleli. Především organizátorům z SZZL. Dále panu faráři, hudebníkům, hasičům, těm, kdo poskytli zázemí a občerstvení, těm, kdo vyzdobili kříž, vysázeli květiny a uklidili okolí. Musíme pochválit i sv. Petra za počasí – bylo příjemně teplo a slunečno.

Za želechovickou farnost, Miroslav Jančík, Lužkovice, říjen 2012

Fotogalerie je umístěna na následujícím odkazu:

Fotogalerie z Žehnání kříže v Lužkovicích na návsi
Zveřejněno 14.10.2012 v 11:42.