Šachový oddíl v rámci samostatné TJ Sokol – Lužkovice
V TJ Sokol Lužkovice byla řada členů, kteří se věnovali šachu...

Šachový oddíl v rámci samostatné TJ Sokol – Lužkovice

V TJ Sokol Lužkovice byla řada členů, kteří se věnovali šachu. Hrálo se živelně v místním hostinci, který vedl pan Petr Bobál, příznivec a dobrý hráč této královské hry. V hostinci se hrály samozřejmě také karty, které půjčoval zájemcům. Pan Bobál však prosazoval šachy, a tak nabízel ke hře šachovnici s figurkami těm, kdo měl zájem.

Na výborové schůzi TJ Sokol Lužkovice jednou vzešel návrh založit šachový oddíl. Návrh byl přijat s tím, že se bude hrát jen v rámci TJ. Po vzoru oddílu stolního tenisu pak byl organizován „Vánoční šachový turnaj“ členů TJ. Stal se velmi populární, síly měřili mladí i starší. Na vývěsní tabuli byl jmenný seznam hráčů a odehraná utkání se zapisovala do tabulky tak, aby bylo možné vyhlásit vítěze po skončení turnaje v žebříčku.

Hráčů se zúčastňovalo tohoto klání až 20, z nichž nejlepšími byli Petr Bobál, Bohuslav Krček, Rudolf Březík, František Březík, Jindřich Kudělka, Oldřich Vyorálek a další. Vítěz byl odměněn skleněným pohárem.

Organizování vánočního turnaje mělo trvání čtyř let. Pak se hrálo neorganizovaně, ale zájem o šachy neustával. Zvláště v zimním období měřili síly rivalové velmi aktivně a urputně. Šachy byly ušlechtilou zábavou v období, kdy nepřízeň počasí nedovolovala jinou sportovní činnost. Po sloučení TJ Sokol - Lužkovice s TJ Sokol - Želechovice tato činnost ustala.

Stanislav Březík, v Lužkovicích dne 20.11. 1961

Ze zápisníku kronikáře Stanislava Březíka

Opis byl proveden dne 2.12. 2003

Zdroj: Kronika Stanislava Březíka
Zpracoval: Radek Knap

Zveřejněno 12.12.2003 v 15:24.