HOKEJBAL – " hokej na suchu " s fotografiemi
Sport a tělovýchova v Lužkovicích a Želechovicích nad Dřevnicí...

HOKEJBAL – " hokej na suchu "

Hokej byl velmi populární, a tak ho hráli žáci nejen v zimě, ale i v létě jsme viděli mnoho chlapců, jak na hřišti pobíhali s hokejkami, kdy místo puku měli tenisový míček. A tak v roce 1980 po dokončení krásného asfaltového hřiště pod sokolovnou v Želechovicích, přišel na myšlenku funkcionář ledního hokeje ing. Emil Jančík, uspořádat mezi žáky tříd místní ZDŠ v Želechovicích mezitřídní turnaj v hokeji na suchu, nyní hokejbalu - „O hokejku Jana Baluna“.Také dorostenci a dospělí si hokejbal rádi zahráli, a tak Stanislav Březík dostal nápad uspořádat turnaj žáků, dorostenců a dospělých o Moravský pohár. Sjela se družstva s Čech - Pedagog České Budějovice , ze Slovenska BAZ Bratislava, z Moravy družstvo z Malenovic a TJ SD Želechovice – (Lužkovice). Pravidla měli svá v Čechách, svá na Moravě i na Slovensku. Po dohodě se hrálo podle pravidel moravských a dohodlo se, že se zástupci všech tří zemí sejdou v Brně, a tam se oficiálně pravidla sjednotí. Za Moravu byl do Brna vyslán Stanislav Březík, a tam byla pravidla ujednocena a schválena.

Dnes už se hokejbal hraje v Evropě i v Americe jako mistrovství světa. Nám však patří prvenství, že jsme v bývalém Československu uspořádali soutěž právě v Želechovicích. Vítězem Moravského poháru se stal BAZ Bratislava, druhé bylo družstvo TJ SD Želechovice – (Lužkovice), třetí Pedagog České Budějovice a čtvrté družstvo Malenovic. Vyhodnotili jsme také žáky a dorostence a všichni byli odměněni hezkými cenami. Hráči z Bratislavy si domů odváželi krásný pohár pro vítěze, jednotlivci pak např. hokejky s podpisy tehdejších prvoligových hráčů ledního hokeje TJ Gottwaldov. První ročník v hokejbalu v ČSSR byl tedy velmi úspěšný . Mezi třídami naší ZDŠ se ještě dále hrálo o prvenství – jako rozhodčí působili učitelé Miloš Nečas a Vratislav Löffelman. Dále také pískali Milan Kulman a ing. Emil Jančík. Organizaci turnaje zajišťoval Stanislav Březík.

Následující léta se naše hokejbalová mužstva všech kategorií účastnila meziokresního přeboru a každoročně byl v Želechovicích pořádán turnaj „O pohár Jana Baluna “.

O hokejbalu v Želechovicích nad Dřevnicí byly také napsány dva pěkné články a to v časopisu STADIÓN ( číslo 3 /1984 a číslo 36 / 1987 ).

Lužkovice, říjen 2003
Zdroj: Kronika Stanislava Březíka, ústní informace ing. Emila Jančíka, časopis STADION ( číslo 3/1984 a číslo 36/1987 )
Zpracoval: Radek Knap

hokejbal
Účastníci turnaje odpočívají a fandí na střídačce.
Pískají ing. Emil Jančík a pan učitel Vratislav Löffelman.
Pískají ing. Emil Jančík a pan učitel Vratislav Löffelman.
V. Lofelman.jpg
Dlouholetý učitel na ZDŠ v Želechovicích pan Vratislav Löffelman. Dále také spoluorganizátor mnohých sportovních a branných akcí. Spolu s M. Nečasem vedli na ZDŠ mnohé sportovní kroužky. Doménou p. V. Löffelmana byl kroužek stolního tenisu a učil mnohé žáky také pracovní výchovu.
Milos Necas.jpg
Učitelé Vratislav Löffelman, Miloš Nečas a pan Dosoudil. Toto foto bylo pořízeno na schůzi výboru ledního hokeje v 80-tých letech minulého století. Pan učitel Miloš Nečas byl dlouhá léta vynikajícím fotbalistou místní TJ Sokol Želechovice a dále také působil a ještě působí jako funkcionář místního fotbalového klubu. Byl také vynikajícím hokejistou a dlouhá léta působil také ve výboru ledního hokeje. Jinými slovy, kde byl sport - tam byl i Miloš Nečas.
Zveřejněno 25.01.2004 v 23:45.